Driving business change to protect people and the planet

Regulatorni okvir na području ESG-a

ESG regulatory landscape hero image

Što je relevantno, što točno treba učiniti i kada?

Većina ljudi svjesna je klimatskih promjena te drugih okolišnih i društvenih rizika koji prijete našem planetu, kao i nužnosti hitnog djelovanja. Kako bi se podržale ove aktivnosti, uspostavljen je regulatorni okvir usmjeren na okolišne, društvene i upravljačke (ESG) čimbenike, koji se kontinuirano ažurira i dorađuje.

Iako se informacije o novom zakonskom okviru i pravnoj regulativi nalaze na svakom koraku, često su raštrkane, što poduzećima može otežati pronalaženje onoga što ih konkretno zanima, kao i definiranje potrebnih koraka i vremenskih rokova za njihovo poduzimanje.

PwC nudi upravo tu uslugu. Kako biste saznali na koji način vam možemo pomoći na specifičnim područjima povezanim s ESG regulativom, pregledajte poveznice koje se odnose na područje ESG-a na dnu ove stranice. 

ESG regulatorni okvir je složen i neprestano se mijenja. Općenito, predstavlja smjernice za poticanje učinkovitog korištenja resursa, promicanje kružne ekonomije te za rješavanje problema poput klimatskih promjena, onečišćenja, ljudskih prava i brojnih drugih društvenih i upravljačkih pitanja.

U nastavku donosimo sažetak dijela zakonskog okvira i pravne regulative na području ESG-a koji utječu na poduzeća u Europi.

Ključni zakoni i regulativa na području ESG-a u Europi

Europski zeleni plan

U prosincu 2019. godine, Europska komisija predstavila je Europski zeleni plan, strategiju za prijelaz europskog gospodarstva na održivi ekonomski model, s ciljem postizanja neto nulte emisije stakleničkih plinova (ili „klimatske neutralnosti”). Konačni cilj je da EU postigne klimatsku neutralnost do 2050. godine. Europski zeleni plan utjecat će na sve poslovne subjekte u Europi, jer će svi proizvodi koji se prodaju u EU-u morati zadovoljiti strože standarde održivosti.

Europski zakon o klimi

Europski zakon o klimi bio je jedan od prvih zakonodavnih prijedloga nakon usvajanja Zelenog plana. Njime je cilj postizanja klimatske neutralnosti ugrađen u zakonodavni okvir (od 2021. godine), uz pravno obvezujući cilj postizanja neto nulte emisije stakleničkih plinova do 2050. godine. Institucije EU-a i države članice obvezne su poduzeti potrebne mjere na razini EU-a i nacionalnoj razini kako bi ostvarile taj cilj.

Uredba o taksonomiji EU-a

Brojni važni propisi koji utječu na poduzeća u Europi dio su paketa Taksonomije EU-a. Taksonomija EU-a predstavlja okvir za klasifikaciju koji uspostavlja definicije i pravila za određivanje ekonomskih aktivnosti koje se kvalificiraju kao održive. Ona donosi prvi „zeleni popis” održivih poslovnih aktivnosti na svijetu, a osmišljena je kako bi usmjerila ulaganja prema održivim projektima, čime se neizravno bori protiv takozvane ekomanipulacije (engl. greenwashing).

Prvi Delegirani akt EU-ove taksonomije o klimi, koji definira aktivnosti koje značajno doprinose prilagodbi i ublažavanju klimatskih promjena, kao i šest akata kojima se dopunjuju ili mijenjaju prethodno doneseni delegirani akti, već su na snazi.

Direktiva o korporativnom izvještavanju o održivosti EU-a (CSRD)

Cilj CSRD-a je uskladiti izvještavanje o održivosti s financijskim izvještavanjem, kako bi se osigurala transparentnost, dosljednost i pouzdanost potrebna za adekvatno informiranje dionika. Ovom direktivom proširuju se zahtjevi NFRD-a, obvezujući poduzeća da u svojim godišnjim izvještajima objave informacije o utjecaju poslovnih aktivnosti na okoliš i društvo, te se zahtijeva neovisna provjera točnosti iznesenih podataka.

Saznajte više o CSRD-u

Uredba o održivom financijskom izvještavanju EU-a (SFDR)

Cilj ove uredbe, kao i povezanih tehničkih standarda, je poboljšati transparentnost u vezi s proizvodima održivih ulaganja i tvrdnjama o održivosti koje iznose sudionici na financijskim tržištima. 

SFDR definira zahtjeve za izvještavanje na razini organizacije, usluge i proizvoda. Primarno se odnosi na europske financijske institucije (banke, osiguravatelje, upravitelje imovinom i investicijske tvrtke), kao i na one koje imaju podružnice ili pružaju usluge u Europi. 

Akti kojima se dopunjuju ili mijenjaju prethodno doneseni delegirani akti o fiducijarnim obvezama, savjetovanju na području ulaganja i savjetovanja obvezuju financijske stručnjake (poput savjetnika, upravitelja imovinom ili osiguravatelja) na uključivanje pitanja održivosti u svoje poslovanje i savjetovanje klijenata u vezi s ulaganjima.

Saznajte više o SFDR-u

Direktiva o dužnoj pažnji za održivo poslovanje (CSDDD ili „CS3D”)

Zahtjevi ove direktive, među ostalim, uključuju uvođenje načela dužne pažnje u politike, utvrđivanje štetnih učinaka na ljudska prava i okoliš, smanjenje potencijalnih utjecaja itd.

CSDDD (poznata i pod nazivom „održivo korporativno upravljanje”) za poslovne subjekte uvodi obvezu provođenja mjera dužne pažnje, s ciljem utvrđivanja i uklanjanja štetnih učinaka na ljudska prava i okoliš, te obvezu izrade klimatskih planova.

Prema CSDDD-u, EU predlaže uvođenje specifičnih obveza za direktore u vezi s održivosti, obvezujući ih da uzmu u obzir kratkoročne, srednjoročne i dugoročne učinke na okoliš svojih poduzeća, kao i učinke na ljudska prava. Također, predlaže se uvođenje sankcija za poduzeća koja ne ispune te obveze, kao i građanskopravne odgovornosti za kršenja određenih obveza dužne pažnje koja mogu dovesti do štetnih učinaka na ljudska prava ili okoliš.

Primjenjuje se od siječnja 2025. godine (točan datum primjene bit će naknadno potvrđen) na: 

  • društva s ograničenom odgovornošću u EU-u s više od 500 zaposlenika i neto prometom većim od 150 milijuna eura
  • ostala društva s ograničenom odgovornošću u sektorima sa značajnim utjecajem na području ESG-a koja imaju više od 250 zaposlenika i neto promet veći od 40 milijuna eura globalno
  • društva koja nisu registrirana u EU-u, ali tamo posluju i ostvaruju promet i prihode unutar EU-a u skladu s gore navedenim kategorijama.

Na ovoj stranici navedeni su samo odabrani propisi na području ESG-a. Za detaljniji uvid u zakonski okvir EU-a, posjetite stranicu Europskog parlamenta Legislative Train.

Kontaktirajte nas

Slaven Kartelo

Slaven Kartelo

Partner, Voditelj ESG usluga, PwC Croatia

Amorella  Horvat Topić

Amorella Horvat Topić

Viša menadžerica, Odjel ESG usluga, PwC Croatia

Ostanimo povezani: